Ultrafast 72° thin-film polarizers
Main features
- Fabricated from high-quality UV grade fused silica
- Efficient separation of s and p polarization components
- Designed for minimum pulse dispersion
- Available in sizes up to 160 mm
- Custom substrate material, dimensions, and coating design available upon request
Application examples
- Polarization separation
- Regenerative Ti:Sapphire amplifier
Request custom
View stock
- Description
- Standard specifications
Optogama ultrafast 72° thin-film polarizers are designed for a broad wavelength range and typically used in femtosecond laser systems. A total of 4 configurations are available: transmission polarizers optimized for highest transmission of p polarization (Tp) or highest contrast of polarizations (Tp:Ts) and reflection polarizers optimized for highest reflection of s polarization (Rs) or highest contrast (Rs:Rp). Transmission polarizers have the output face AR coated for p polarization, while reflection polarizers are AR coated for both s and p polarizations. Standard wavelength range is 750-850 nm and can be customized upon request.
| Ultrafast 72° thin-film polarizers | |
|---|---|
| Material | UVFS |
| Clear aperture | >90% |
| Face dimensions tolerance | +0,0/-0,15 mm |
| Thickness tolerance | ±0,25 mm |
| Parallelism error (Transmission type) | <30 arcsec |
| Wedge (Transmission type) | 1° ± 5 arcmin |
| Protective chamfers | <0,35 mm at 45° |
| Surface quality | 20-10 S-D |
| Surface flatness | <λ/6 @ 632,8 nm |
| Transmitted wavefront distortion | <λ/6 @ 632,8 nm |
| Angle of incidence | 72° ± 2° |
Order your item
Material
Type
Wavelength range
Thickness
Face dimensions
Extinction ratio
Coating
SKU
PRICE
QUANTITY
UVFS
Transmission
750-850 nm
2 mm
60x20 mm
>20:1
Tp>85%, Ts<4%
40311
340 €
UVFS
Transmission
750-850 nm
2 mm
60x20 mm
>9:1
POL: Tp>94%, Ts<10%
40314
340 €
UVFS
Reflection
750-850 nm
5 mm
60x20 mm
>60:1
Rs>80%, Rp<1%
40318
340 €
UVFS
Reflection
750-850 nm
5 mm
60x20 mm
>4:1
Rs>98%, Rp<25%
40322
340 €
1
/1
Show all